Španielska jazdecká škola.
Ak vás fascinuje krása a ušľachtilosť plnokrvných koní, určite vás poteší pohľad na lipické žrebce zo slávnej španielskej jazdeckej školy vo Viedni. Tá nedávno otvorila svoje brány pre verejnosť a predstavila umenie renesančného jazdenia.
Španielska jazdecká škola vo Viedni je jedinou na svete, ktorá si dodnes zachovala renesančnú tradíciu klasického jazdenia. Svoje umenie predviedli na nádvorí zámku Schönbrunn preslávené lipické žrebce, ktoré sa považujú za jedno z najušľachtilejších plemien na svete.
V minulosti boli pre svoju pevnú telesnú stavbu cvičené výlučne do boja. S hmotnosťou 600 kilogramov a neobyčajnou obratnosťou boli postrachom pre nepriateľa. Na toto jedinečné predstavenie si milovníci koní museli počkať poriadne dlho. Naposledy sa totiž podobná udalosť konala v roku 1972.
„Lipické žrebce sú naším najvzácnejším kultúrnym dedičstvom. Sú súčasťou 400-ročnej tradície čistokrvného chovu,“ vysvetľuje Dr. Werner Pohl zo španielskej jazdeckej školy vo Viedni. „Tieto kone reprezentujú klasické jazdecké umenie a chováme ich preto, aby sme jazdectvo v tejto podobe zachovali. Darí sa nám to už vyše 100 rokov.“
Medzi najťažšie drezúrne prvky patria piaf, pasáž, klus na mieste či pirueta. Najzaujímavejšie sú však kúsky, ktoré kone predvádzajú vo vzduchu. Ide najmä o kapriolu, pri ktorej sa kôň odrazí, vyskočí a vykopne zadnými nohami.
Súhra koní a jazdcov počas spanilej jazdy je výsledkom dlhodobého tréningu, s ktorým sa začína, keď majú kone 4 roky. Náročná príprava, zameraná na tie najzložitejšie drezúrne zostavy, trvá približne 8 rokov. Radosť z pôvabu a šikovnosti bielych žrebcov však podľa cvičiteľov za tú námahu stoja.